Zespół Szkół w Jarocinie - Publiczne Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego
Aktualności

Pasowanie na ucznia

26 października oficjalnie, zgodnie ze szkolną tradycją, przyjęliśmy uczniów klas pierwszych do społeczności Gimnazjum. Uroczystość rozpoczęła krótka częśc artystyczna, która wprowadziła naszych pierwszaków w ,"wędrówkę po tajemnym labiryncie wiedzy''. Najważniejszym momentem spotkania było ślubowanie. Po nim każdy z pierwszoklasistów został uroczyście pasowany na ucznia gimnazjum. Akademię zakończyło przemówienie Pani Dyrektor. Mamy nadzieję, że wszystkie ważne stwierdzenia, które padły podczas uroczystości na długo zagoszczą w umysłach pierwszaków, że wyciągną z nich daleko idące wnioski, którymi już za rok będą mogli się dzielić z kolejnymi kandydatami na uczniów gimnazjum.

















Rocznica wyboru Jana Pawła II

16 pażdziernika, rocznicę wyboru Arcybiskupa Krakowskiego kardynała Karola Wojtyły na papieża, postanowiliśmy w tym roku szczególnie uczcić. Z tej okazji uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum przygotowali słowno-muzyczną część artystyczną będącą swego rodzaju hołdem dla Jana Pawła II największego autorytetu XX wieku, człowieka, który uczył nas solidarności, odwagi i pokory.

Dzień Edukacji Narodowej

13 października w przeddzień Dnia Edukacji Narodowej odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia. Uczniowe szkoły podstawowej i gimnazjum przygotowali niezwykle udany koncert. Nauczyciele poszczególnych przedmiotów mogli wysłuchac kierowanych pod ich adresem recytowanych lub śpiewanych życzeń. Całości dopełniły symboliczne róże wręczone po części artystycznej. Pani Dyrektor rózwnież przyłączyła się do życzeń z okazji Dnia Edukacji Narodowej oraz wręczyła pracownikom szkoły Nagrody Dyrektora.
















Wyjazd do kina

5 i 13 października ucznowie naszej szkoły pojechali do kina Ballada w Stalowej Woli na film pt. Dzieci Ireny Sendlerowej. Jest to historia młodej Polki, Ireny Sendler, która podczas II wojny światowej wraz z grupą współpracowników uratowała około 2500 dzieci z warszawskiego getta. Według niej Ludzie dzielą się na dobrych i na złych. Narodowość, rasa, religia nie mają znaczenia. Tylko to, jakim się jest człowiekiem. Ta filmowa opowieść przybliżyła nam czasy okupacji niemieckiej, warunki życia w warszawskim getcie, ale przede wszystkim skłoniła do refleksji na temat poświęcania, do jakiego zdolny jest człowiek, aby ratować drugiego człowieka.

Akcja "Sprzątanie Świata"

24 września jak co roku braliśmy udział w Akcji "Sprzątanie Świata''. Jet to wielka międzynarodowa akcja, obejmująca swym zasięgem ponad 130 państw całego ziemskiego globu. Wystartowała w 1993 w Australii. Dzisiaj w ''Clean Up the World'' uczesniczy więcej niż 40 milionów wolontariuszy, którym przyświeca wspólny cel, jakim jest powstrzymanie procesu degradacji środowiska. W tegorocznej akcji skoncentrowaliśmy się na porządkowaniu terenu wokół szkoły. Były to głównie prace pielęgnacyjne na rabatach kwiatowych i w ogródku skalnym.

Nowy rok szkolny 2009-2010

Wszystko co dobre szybko się kończy. Po dwumiesięcznym okresie wakacji 1 września uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2009/2010. Najpierw udaliśmy się do kościoła na mszę świętą. Po niej przybyliśmy do szkoły. Tutaj powitała nas Pani Dyrektor Renata Dec. W swoim przemówieniu szczególnie serdecznie zwróciła się do uczniów, którzy po raz pierwszy przekroczyli szkolne progi. Wspominała również o bardzo ważnej dla każdego Polaka 70. rocznicy wybuchu II wojny swiatowej. Na zakończenie życzyła wszystkim wytrwałości oraz sukcesów w przekazywaniu i zdobywaniu wiedzy. Po częsci oficjalnej udaliśmy się do przydzielonych sal, gdzie wychowawcy zapoznali nas z tegorocznym planem zajęc lekcyjnych.
















Nadanie imienia naszej szkole

"Miłości sie nie szuka jest albo jej nie ma" to hasło przewodnie niezwykle podniosłej chwili w historii naszej szkoły, uroczystości nadania imienia ks. Jana Twardowskiego. Obchody miały miejsce 1 czerwca (w dzień urodzin patrona). Rozpoczęły się mszą św. w kościele parafialnym w Jarocinie, po której zaproszeni goście, uczniowie i nauczyciele udali się do budynku szkoły. tam, na sali gimnastycznej, odbyła się dalsza część tej waznej imprezy. Uroczystą akademię rozpoczęła pani Dyrektor. Powitała wszystkich zebranych, a następnie przypomniała najwazniejsze daty z historii miejscowej szkoły i przyblizyła sylwetkę ks. Jana Twardowskiego. Kolejnym punktem obchodów było odczytanie przez zastępcę wójta p. A Katę uchwały Rady Gminy w sprawie nadania Publicznej Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Jarocinie imienia ks. Jana Twardowskiego i wręczenie jej pani Dyrektor Zespołu Szkół. Nastepnie głos zabrała pani wizytator Maria Lubczyńska, która odczytała list od Kuratora Oświaty w Rzeszowie, pana Jacka Wojtasa. Uroczystość zakończył montaz słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Ten dzień z pewnością na zawsze pozostanie w naszej pamięci, podobnie jak postać patrona, którego wyjątkowa osobowość i pełna wiary, nadziei i miłości twórczość to szczególny drogowskaz na krętych ścieżkach ludzkiego życia.

Wyjazd na pokazy z fizyki

W ramach zajęć edukacyjnych w Zespole Szkół w Jarocinie realizowane w bloku "Przedmioty matematyczno-przyrodnicze inaczej" został zorganizowany wyjazd do Politechniki Rzeszowskiej na Pokazy z Fizyki. Uczestnicy wycieczki to uczniowie Publicznego Gimnazjum w Jarocinie, głównie z klas pierwszych i drugich. Liczba uczestników wyjazdu 45 osób, pod opieką nauczycieli: p. Zuzanny Ludian, p. Teresy Walczak, p. Andrzeja Siwka. Program pokazów obejmował doświadczenia z zakresu temperatur niskich i wysokich, przemian energii, dynamiki ruchu postępowego i obrotowego oraz elektromagnetyzmu. Doświadczenia demonstrowali: prof. dr hab. Karol Krop, dr Tadeusz Jasiński /KF PRz/ oraz dr Zdzisław Zarębski, mgr Krzysztof Kiszczak /IF UMCS/. Ideą Pokazów z Fizyki jest popularyzacja fizyki i pomoc w jej nauczaniu poprzez prezentację tematycznie dobranych, ciekawych a nieraz wręcz fascynujących eksperymentów. Pokazywane są zarówno eksperymenty trudne lub wręcz niemożliwe do wykonania w warunkach szkolnych, jak i takie, które przy pomocy najprostszych środków można powtórzyć w domu. Pokazy prowadzone w atmosferze wspólnej zabawy z fizyką, cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Uczestnictwo w takich zajęciach pozwala uczniom poszerzyć wiedzę, nabyć umiejętności łączenia wiedzy teoretycznej z praktyką, wspólnego rozwiązywania problemów , rozwijanie zainteresowań fizyką.

Wycieczka do Lublina

30 kwietnia 2009 w Publicznym Gimnazjum w Jarocinie odbył się finał turnieju ekologicznego z okazji Dnia Ziemi. Główna nagrodą była wycieczka do Lublina, której uczestnikami byli finaliści w poszczególnych konkurencjach oraz klasa III b, która zajęła I miejsce w ogólnej klasyfikacji. Wycieczka obejmowała zwiedzanie muzeum w Majdanku, Starego Miasta oraz Ogrodu Botanicznego. Głównym celem było zapoznanie uczniów z różnorodnością występujących gatunków roślin. Ażeby obejść granice Ogrodu trzeba przebyć blisko 4km. Można tam obejrzeć blisko 6500 gatunków i odmian roślin z całego świata zgrupowanych w różnych działach botanicznych i kolekcjach. Pięknie urzeźbiony teren ze starym założeniem dworsko-parkowym, później zdrojowym, śpiew ptaków wśród pomników przyrody, duża powierzchnia wody (1,5 ha) wraz z szumiącymi potokami to urok i osobliwość Ogrodu Botanicznego. Kolejnym punktem programu wycieczki było zwiedzanie muzeum w Majdanku pod kierunkiem przewodników, którzy przedstawili całą historię obozu. Trasa zwiedzania obejmowała barak łaźni obozowej, bunkier komór gazowych, III pole więźniarskie, dawne magazyny gospodarcze i krematorium. W barakach nr 43, 44 wyeksponowane są m.in.: fotografie SS-manów i więźniów, relikty obozowe i więźniarskie, dokumenty dotyczące budowy obozu, transportów, pracy, działalności konspiracyjnej więźniów i ewakuacji obozu. W baraku nr 45 znajduje się makieta Majdanka, w baraku nr 52 buty w większości zagrabione Żydom zamordowanym w ramach "Akcji Reinhardt". Na III polu obozowym przedstawione są warunki mieszkalne więźniów. Kolejną atrakcją wycieczki był spacer po Starym Mieście. Uczniowie mieli okazję zobaczyć dziedziniec Zamku z Kaplicą Zamkową, Bramę Krakowską i Grodzką oraz staromiejskie kamienice.

Dzień Matki

26 maja - tego dnia wszystkie dzieci, zarówno te malutkie jak i już całkiem dorosłe, składają życzenia swoim mamom, dają im kwiaty i prezenty. W Polsce po raz pierwszy obchodzono Dzień Matki w 1923 roku w Krakowie. Dzień ustalono po to, aby ludzie uprzytomnili sobie przynajmniej raz w roku, jak ważna jest rola mamy w ich życiu. z tej okazji w naszej szkole we wtorek 26 maja odbyła się uroczysta akademia, podczas której gośćmi honorowymi były Mamy. Uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej w przepięknej poetycko-muzycznej części artystycznej podziękowali im za trud wychowania, cierpliwość i nieustanne wsparcie oraz złożyli najserdeczniejsze zyczenia i wręczyli kwiaty i laurki.

3 Maja - akademia

Dnia 4 maja odbyla sie w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja. Uczniowie klasy II b przypomnieli zebranym, że Ustawa Rządowa, czyli Konstytucja 3 Maja, była druga na świecie, a pierwszą w Europie ustawą zasadniczą. Zostałą uchwalona na Sejmie Czteroletnim w 1791 roku. Głównymi jej autorami byli: król Stanisław August Poniatowski, Hugo Kołłątaj, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski.

Dzień Ziemi 2009

W dniach 28-30.04.2009 w Publicznym Gimnazjum w Jarocinie już po raz piąty odbył się turniej z okazji Światowego Dnia Ziemi pod hasłem "Od nas zależy przyszłość Ziemi". Głównym celem tej imprezy jest wdrażanie uczniów do segregacji odpadów i wyrabianie zachowań proekologicznych. W ramach tej imprezy przeprowadzona została zbiórka makulatury i baterii. Uczniowie wykazali sie ogromnym zaangażowaniem - zebrali 3450 kg makulatury i około 100 kg zużytych baterii (3120 sztuk). Jedną z konkurencji, w której rywalizowały wszystkie klasy było zagospodarowanie przydzielonej rabaty szkolnej w roślinność skalną. Uczniowie pod okiem swoich wychowawców prześcigiwali się w pomysłach na ich zagospodarowanie, dzięki temu obejście szkolne nabrało nowego, estetycznego wyglądu. Za pieniądze z ubiegłorocznej zbiórki makulatury zostało zakupionych 14 krzewów ozdobnych, które wzbogaciły skalniak szkolny. Finał prezy odbył się 30 kwietnia 2009r. Reprezentanci poszczególnych klas rywalizowali w różnych konkurencjach, m.in. piosenka ekologiczna, prezentacja multimedialna jako odezwa do mieszkańców Gminy Jarocin uczulająca na problem segregacji odpadów i sposobu ich wtórnego wykorzystania. W trakcie trwania finału komisje oceniały przygotowane przez uczniów plakaty pt. "Co niszczy nasze środowisko?" oraz prace fotograficzne najciekawszego zakątka przyrodniczego naszej gminy. Wszystkie konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów, którzy bardzo chętnie brali w nich udział, zdobywając punkty dla swojej klasy. Najwięcej punktów w ogólnej klasyfikacji otrzymała klasa III b zdobywając I miejsce, II miejsce klasa IIIa, a III miejsce klasa IIb. Klasy te zostały uhonorowane dyplomami za osiągnięcia w dziedzinie ekologii i ochrony środowiska. W nagrodę dla zwycięskiej klasy i uczniów którzy zostali finalistami w poszczególnych konkurencjach została zorganizowana wycieczka krajoznawcza do Lublina na dzień 21.05.2009. Wycieczka obejmuje zwiedzanie Ogrodu Botanicznego UMCS z uwzględnieniem ścieżek dydaktycznych, zwiedzanie Starego Miasta i Muzeum na Majdanku. Nagroda została ufundowana przez Gminę Jarocin i Starostwo Powiatowe w Nisku.

Europejski Dzień Języków

8 kwietnia po raz pierwszy( i zapewne nie ostatni) w naszym gimnazjum odbył się Europejski Dzień Języków Obcych. Języki otwierają drzwi do Europy to hasło przewodnie tegorocznych obchodów, które zaingurowała bardzo ciekawa część artystyczna w angielskiej wersji językowej. Uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swoich zdolności poliglotycznych i zaprezentowania znajomości kultury, obyczajów i kuchni krajów anglo- i niemieckojęzyczych w szeregu konkursach. Zwycięską klasą okazala się klasa III a, kolejne miejsca na podium przypadły w udziale III c i III b.



Zabawa choinkowa

24 stycznia odbyła się w naszej szkole zabawa choinkowa.Wpisuje się ona oczywiście w tradycje zabaw karnawałowych. Karnawał (Zapusty) to okres zabaw, bali, pochodów noworocznych trwający od Trzech Króli (6 stycznia) do Środy Popielcowej. Wprawdzie sobotnia zabawa przypominała raczej pospolitą dyskotekę niż bal karnawałowy z prawdziwego zdarzenia, a grypa zdziesiątkowała nasze szeregi, ale i tak humory dopisywały i bawiliśmy się świetnie. A może by tak za rok zorganizować bal przebierańców?

Wyniki konkursu

Dnia 19.12.2008 roku został rozstrzygnięty konkurs na wystrój świateczny klasy oraz zostały wręczone nagrody. Najwyższą ocenę uzyskały te klasy, które wiekszość ozdób wykonały własnoręcznie. I tak 1 miejsce zajęła klasa IIIB, 2 klasa IA i IID, 3 miejsce klasa IIC. Najładniejszą kartkę z najoryginalniejszymi życzeniami światecznymi wykonali: 1 miejsce: Izabela Młynarska, 2 miejsce: Karolina Pchełka i 3 miejsce Klaudia Wołoszyn.

Zabawa andrzejkowa

Od wieków w wigilię nocy św. Andrzeja, czyli 29 listopada, młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniejw wigilię św. Katarzyny. Aby uczynić zadość tym tradycjom 27.11.2008 odbyła się w naszej szkole zabawa andrzejkowa. Dyskotekowy wieczór rozpoczął się oczywiście wróżbami, wśród których największym powodzeniem cieszyło się lanie wosku. Odczytywaniw przyszłości z zakrzepłych w zimnej wodzie kształtów okazało się nie lada wyzwaniem i świetną zabawą. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyła się druga, typowo taneczna, część imprezy. Uczniowie bawili się znakomicie i żałowali tylko tego, że zabawa nie trwała dłużej.

11 listopada - akademia

Na pamiatkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku po 123 latach rozbiorów 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. W tym roku minęło 90 lat od tego ważnego dla naszego kraju wydarzenia. 12 listopada w naszej szkole odbyła się z tej okazji uroczysta akademia. Przygotowali ja uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej pod kierunkiem p. M. Martyny, p. J. Młynarskiej i p. K. Pliszki. Dzieki wierszom i patriotycznym piosenkom moglismy przenieść się w czasie do tamtych ważnych wydarzeń, przypomnieć sobie ludzi, którzy przyczynili się do tego, że Polska znowu mogła być wolna. Dla wielu z nas była to z pewnością ciekawa lekcja historii.


Wyjazd do Stalowej Woli"

30 X Samorząd Szkolny naszego Gimnazjum zorganizował wyjazd do kina i muzeum w Stalowej Woli. W kinie "Wrzos" mieliśmy okazję obejrzeć film pt. "Świadectwo". Jest to opowieść o życiu Jana Pawła II. Powstała ona na motywach książki pod tym samym tytułem, wydanej w roku 2007, będącej zapisem rozmów kardynała Stanisława Dziwisza z włoskim dziennikarzem watykanistą Gian Franco Svidercoschim. W Muzeum Regionalnym zaś zwiedziliśmy niezwykłą wystawę, przygotowaną z okazji 70-lecia powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego, pod hasłem "COP DLA PRZYSZŁOŚCI. Ludzie-przemysł-architektura". Jedno i drugie "spotkanie z kulturą" zrobiło na nas spore wrażenie i pewnie na długo pozostanie w naszej pamięci.


Jan Paweł II - wychowawca młodych"

24 X zaszczycili nas swoją obecnością uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 w Nisku. Przedstawicieleklas I i II tamtejszego Gimnazjum wraz ze swoimi opiekunami przyjechali zaprezentować montaż słowno-muzyczny poświęcony osobie naszego wspaniałego rodaka, Karola Wojtyły. Motywem przewodnim uroczystej akademii było hasło: "Jan Paweł II - wychowawca młodych". Program nie tylko dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń artystycznych, ale skłonił również do refleksji i zadumy. Przy tej okazji warto przypomnieć ważne słowa Papieża Polaka skierowane do młodzieży w1983 roku na Jasnej Górze i powtórzone cztery lata później na Westerplatte: "Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali".


Dzień Komisji Edukacji Narodowej

14.10 w Polsce to Dzień Komisji Edukacji Narodowej popularnie zwany Dniem Nauczyciela. Jest to oficjalne święto wszystkich pracowników oświaty obchodzone w rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej (14.10.1773). Z tej okazji dzień wcześniej odbyła się w naszej szkole uroczystość, podczas której uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum zaprezentowaliprogram artystyczny. W jego ramach udało się odwiedzić gabinet dyrektora szkoły, przyjrzeć jednej z lekcji, zapoznać z najnowszymi wiadomościami Szkolnej Telewizji Kablowej, a także posłuchać lirycznych podziękowań skierowanych do nauczycieli. Całość okraszona była piosenkami. Nie zabrakło również życzeń dla wszystkich pracowników szkoły i symbolicznego kwiatka.


Pasowanie na ucznia

Tradycją naszej szkoły jest uroczyste pasowanie uczniów klas pierwszych gimnazjum.W związku z tym dnia 08.10.2008 odbyło się w Publicznym Gimnazjum w Jarocinie uroczyste przyjęcie nowych uczniów z terenu całej gminy do grona naszej szkolnej społeczności.Część artystyczną z tej okazji przygotowała klasa IIIC pod kierunkiem p. Teresy Czajki. Mottem przewodnim uroczystości były słowa A. Mickiewicza: "Wiedzę możemy zdobyć od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami".





Nowy rok szkolny 2008/2009

Nowy rok szkolny 2008/2009 rozpoczęliśmy uroczystą akademią przygotowaną przez uczniów klas VI pod kierunkiem pani Anny Ostolskiej. W przemówieniu inauguracyjnym pani dyrektor Renata Dec wspomniała o ważnej rocznicy wybuchu II wojny światowej. Jak co roku we wrześniu został wybrany nowy skład samorządu szkolnego. Przewodniczącą została Maria Podpora, zastępcą Patryk Ciosmak, sekretarzem Marek Pachla, a skarbnikiem Małgorzata Startek.Samorząd działa zgodnie z ustalonym regulaminem i według rokrocznie przygotowanego planu. Wramach samorządu funkcjonują następujące sekcje: dekoracyjna (aktualizacja gazetek ściennych), kulturalna (przygotowywanie i przebieg uroczystości szkolnych), porządkowa (czuwa nad porządkiem w naszej szkole i opracowuje harmonogram dyżurów na korytarzach szkolnych), informatyczna (aktualizuje stronę internetową).


Impreza prozdrowotna "Razem po zdrowie" 2007

01.06.2007 w Zespole Szkół w Jarocinie odbyła się impreza prozdrowotna pod hasłem "Razem po zdrowie" Głównym jej celem było pokazanie młodzieży jak ważne jest właściwe odżywianie i aktywność fizyczna. Imprezę poprzedził cykl zajęć prowadzonych z uczniami przez pedagoga szkolnego Iwonę Wasąg, nauczyciela biologii - p.Teresę Walczak, nauczycieli wychowania fizycznego p.Andrzeja Siwka, p.Adama Deca oraz pielęgniarkę p. Józefę Lewicką, których głównym założeniem było kształtowanie prozdrowotnych nawyków poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety. Organizatorami imprezy były: pedagog szkolny - Iwona Wasąg i polonistki - Grażyna Czech, Teresa Czajka Przebieg imprezy był następujący: Pani dyrektor Renata Dec przywitała wszystkich uczestników imprezy. Uczniowie szkoły podstawowej pod kierunkiem p. Katarzyny Pliszki zaprezentowali inscenizację teatralną pt. "Zdrowo żyć" Następnie p. Andrzej Siwek wygłosił prelekcję na temat aktywności fizycznej, która na ogromny, dobroczynny wpływ na organizm młodego człowieka. Później głos zabrał zaproszony gość - p. Anna Przygodzka (na zdjęciu obok), dietetyk z Zespołu Szkół w Stalowej Woli, która zachęcała uczniów do zdrowego odżywiania i zbilansowanej diety. Po wysłuchaniu prelekcji komisja w składzie: p. Katarzyna Pliszka, p. Leokadia Ajrysz, p. Wiesław Bielak ogłosili wyniki na najlepszy plakat promujący zdrowie. Wiemy, że nie tylko ruch jest ważny w naszym życiu, ale również sposób odżywiania się. Przedstawiciele poszczególnych klas zaprezentowali jak powinno wyglądać II śniadanie. Komisja w składzie: p. Renata Dec, p. Teresa Walczak, p. Marek Andres wybrała trzy najlepiej przygotowane posiłki. Następnie p. Andrzej Siwek przedstawił wyniki rywalizacji międzyklasowych w sporcie. Sumując wyniki wszystkich trzech konkursów wyłoniono zwycięzców: szkoła podstawowa: I miejsce- klasa V II miejsce- klasa VI Gimnazjum: I miejsce - klasa III c II miejsce- klasa III b III miejsce- klasa II b. Laureatom konkursów wręczono dyplomy, a wszystkim uczestnikom wręczono jabłko- symbol zdrowia. Nagrody te zostały ufundowane przez Gminę Jarocin. Na imprezę wydano 243,93 zł. Na zakończenie imprezy - ponieważ w ten dzień wypadało bardzo ważne święto - Dzień Dziecka, wszyscy zebrani obejrzeli przedstawienie przygotowane pod kierunkiem p. Anny Ostolskiej przez dzieci z kółka teatralnego, pt. "Smocze perypetie".


Konkurs ekologiczny "Na ratunek Ziemi" 2007

W dniach 16-20.04.2007 w Publicznym Gimnazjum w Jarocinie już po raz trzeci obchodziliśmy Tydzień Kultury Ekologicznej pod hasłem: "Na ratunek Ziemi" W ramach tej imprezy przeprowadzona została zbiórka makulatury i baterii. Uczniowie wykazali sie ogromnym zaangażowaniem - zebrali 2700 kg makulatury i 90 kg zużytych baterii. Jedną z konkurencji, w której rywalizowały wszystkie klasy było zagospodarowanie przydzielonej rabaty szkolnej w roślinność skalną. Uczniowie pod okiem swoich wychowawców prześcigiwali się w pomysłach na ich zagospodarowanie, dzięki temu obejście szkolne nabrało nowego, estetycznego wygladu. Finał imprezy odbył się 20 kwietnia 2007r. Reprezentanci poszczególnych klas rywalizowali w różnych konkurencjach. W konkursie z wiedzy ekologicznej uczniowie oprócz zaprezentowania wiedzy czysto teoretycznej - w części praktycznej, na oczach publiczności musieli wykazać się umiejętnoącią segregowania odpadów /robili to niemal bezbłędnie/. Kolejne konkurencje to: wiersz o tematyce ekologicznej i piosenka ekologiczna w obu liczył się dobór treści i sposób ich przekazania. W trakcie trwania finału komisje oceniały przygotowane przez uczniów plakaty, których tematem było nawiązanie do dowolnego punktu Dekalogu Św. Franciszka z Asyżu oraz prace fotograficzne najciekawszego zakątka naszej gminy wykonane przez uczniów gimnazjum. Współzawodnictwo zakończyła prezentacja stroju ekologicznego wykonanego z surowców wtórnych. I tutaj uczniowie wykazali się dużą pomysłowością i oryginalnościš. Za zajęcie I miejsca w poszczególnych konkurencjach uczniowie otrzymali cenne nagrody książkowe, za II i III miejsce nagrody rzeczowe. Wszystkie konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów, którzy bardzo chętnie brali w nich udział, zdobywając punkty dla swojej klasy. Najwięcej punktów w ogólnej klasyfikacji otrzymała klasa IIIa zdobywając I miejsce, II miejsce klasa IIa, a III miejsce klasa IIb. Klasy te zostały uhonorowane dyplomami za osiągnięcia w dziedzinie ekologi i ochrony środowiska. Nagrody zostały ufundowane przez Gminę Jarocin i Starostwo Powiatowe w Nisku.



Jasełka 2006

W przedświąteczny piątek 22.12.2006 w Zespole Szkół w Jarocinie odbyło się tradycyjne już spotkanie opłatkowe. Na uroczystości oprócz nauczycieli, pracowników szkoły i uczniów obecni byli również: Wójt Gminy Jarocin - Zbigniew Walczak i przedstawiciele rodziców. Uroczystość rozpoczęła część artystyczna przygotowana przez uczniów szkoły pod przewodnictwem pani katechetki - Katarzyny Pliszki. Pierwsza część przedstawienia była próbą odpowiedzi na pytanie, co w życiu jest najważniejsze. Odpowiedź była tylko jedna: Maleńka Miłość zbawi Świat Maleńką Miłość chrońmy z lękiem dziś ziemia drży i niebo drży od tej Miłości maleńkiej. Część druga przeniosła widzów do Betlejem, a śpiewane kolędy wprowadziły w świąteczny nastrój. Po przedstawieniu głos zabrała Dyrektor Szkoły pani Renata Dec, która złożyła wszystkim życzenia świąteczne. Do życzeń przyłączył się również Wójt Gminy. Najbardziej wymowny znak Świąt Bożego Narodzenia, czyli łamanie się opłatkiem i wzajemne składanie życzeń, zakończył całą uroczystość.Więcej zdjęć w galerii.

Piekniejsza szkola - 2006

     Od 21 kwietnia 2006 roku otoczenie naszego gimnazjum zmienilo sie. Zostalo zasadzonych 49 krzewów ozdobnych. Na ich zakup przeznaczono fundusze (tj. 288 zl.) z zeszlorocznej zbiórki makulatury, która odbyla sie w ramach Dni Ziemi 2005. Slowa podziekowania nalezą sie tu pani Teresie Walczak i pani Zuzannie Ludian, a takze mlodziezy klas trzecich za wlozoną prace.

Dzień Ziemi - 2006

     Po raz kolejny w Publicznym Gimnazjum w Jarocinie została zorganizowana impreza ekologiczna "Segregując odpady chronisz przyrode" w ramach obchodów Dnia Ziemi. Tydzien Kultury Ekologicznej, której punkt kulminacyjny przypadl w tym roku na dzien 04.05.2006r. związany byl z problemem segregacji i wykorzystania odpadów wtórnych. Celem tej akcji bylo wdrozenie mlodziezy do aktywnego udzialu w akcjach na rzecz środowiska, ksztaltowanie postaw proekologicznych, ksztaltowanie odpowiedzialności za stan środowiska, podejmowanie dzialan na rzecz środowiska przez udzial w selektywnej zbiórce odpadów. Przedsiewziecie to wymagało dużego zaangażowania ze strony organizatorów (Teresa Walczak, Zuzanna Ludian), nauczycieli, samorządu szkolnego przygotowanie gazetki szkolnej, jak i samych uczniów klas I, II i III tutejszego gimnazjum. Program artystyczny, w formie dyskusji panelowej pt. "Zagrozenie zycia na Ziemi" w wykonaniu uczniów klasy III a Magdalena Przenioslo, Aldona Walko, Beata Sądej, Malgorzata Gorczyca, Agata Ryczko, Konrad Gorczyca oraz piosenki "Pamietajcie o ogrodach" w wykonaniu Dagmary Walczak, Katarzyny Siembidy i Konrada Gorczycy Udzial klas w selektywnej zbiórce odpadów: puszek aluminiowych i baterii. W zbiórce puszek aluminiowych wygraly klasy: 1 miejsce II C 4,70 kg co na jednego ucznia daje 0,19 kg, 2 miejsce I A 4,20 kg , na jednego ucznia 0,15 kg 3 miejsce IC 1,39 kg w przeliczeniu na jednego ucznia daje 0,6 kg. Lącznie klasy zebraly 12,54 kg puszek aluminiowych. W zbiórce baterii wygraly klasy: 1 miejsce I A 6,5 kg, co w przeliczeniu na jedną osobe daje 0,23 kg, 2 miejsce III A 4,9 kg, na osobe 0,19 kg, 3 miejsce III B 2,7 kg, na osobe 0,11 kg. Lącznie klasy zebraly 17,1 kg baterii. Ogloszenie wyników z przyznana punktacją z ankiety "Mój ekologiczny dom" na temat segregacji odpadów. A oto zwycieskie klasy: 1 miejsce III A średnia punktów 8,18, 2 miejsce II B średnia punktów 7,0, 3 miejsce II A średnia punktów 6,32. Wszystkie klasy uzyskaly wynik powyzej 5 pkt, tym samym wykazaly przyjazny stosunek do środowiska. Ogloszenie wyników na najbardziej ukwiecone okno, przy ocenie komisja brala pod uwage ilośc zgromadzonych roślin doniczkowych, zasady ich doboru, wklad pracy uczniów i calościowy efekt estetyczny. Wyniki konkursu: 1 miejsce III A, 2 miejsce II A oraz II C, 3 miejsce I A. Konkurs plastyczny pt. "śmieci mniej Ziemi lzej". Plakaty oceniane byly pod kątem zgodności z tematem, pomyslowością i estetyką wykonania. Najlepsze prace: 1 miejsce J. Kolcz, T. ZakrzewskaIII C, 2 miejsce P.Palen IA, 3 miejsce W.Chwiej IIIA. Recytacja wiersza wlasnego autorstwa, z podkladem muzycznym, o tematyce wykorzystania i segregacji odpadów wtórnych. W tej konkurencji zwyciezyly: 1 miejsce A. Walko IIIA, 2 miejsce I. Siembida II A, 3 miejsce A. Serafin IA oraz M. Cudzilo IIIC. Konkurs fotograficzny pt. "Cudze chwalicie swego nie znacie", w którym nalezalo przedstawic 2 zdjecia z opisem najciekawszego zakątka naszej gminy. Komisja oceniająca prace przyznala nagrody dla: 1 miejsce A. Kowal IA, 2 miejsce D. Zak IIIA, 3 miejsce S. Mila IIC. Piosenka o tematyce ekologicznej wlasnego autorstwa, wykonywana w zespolach 2-3 osobowych. Przy ocenie piosenki komisja zwrócila uwage na dobór tekstu i poziom artystyczny. W tej konkurencji zwyciezyli: 1 miejsce D. Walczak, K. Siembida, K. Gorczyca IIIA, 2 miejsce W. Malys, D. Fila IA, 3 miejsce J. Fila, A. Streciwilk IIC. Konkurs na makiete Parku Narodowego, z dokladną charakterystyką tego parku. Technika tej pracy byla dowolna, praca w zespole 2 osobowym. Komisja oceniając zwrócila szczególną uwage na dokladnośc tematu, oryginalnośc wykonania i estetycznośc wykonania. Zwycieskie prace przypadly: 1 miejsce K. Scierka , J.Fila IIC, 2 miejsce M. Przenioslo, A. Ryczko IIIA, 3 miejsce J. Kumik, J. Ryczko IIIC Konkurs "Lansujemy mode ekologiczną". Konkurs polegal na wykonaniu i zaprezentowaniu stroju ekologicznego z odpadów wtórnych i materialów plastycznych. Komisja oceniająca strój zwrócila glówną uwage na oryginalnośc stroju, funkcjonalnośc, a zarazem pomyslowośc i estetyke stroju. Przyznane miejsca: 1 miejsce M. Kaczor IC, 2 miejsce K. Nalepa, S. Mulawka IIIA, 3 miejsce P. Kata IIB Konkurs wiedzy ekologiczne, przebiegający w dwóch etapach: cześc ustna losowanie zestawu z trzema pytaniami oraz cześc praktyczna segregacja czterech wylosowanych odpadów do odpowiednich pojemników. Tematyka konkursu w cześci ustnej obejmowala wiadomości z zakresu: ochrona środowiska, charakterystyka parków narodowych, przyczyny i skutki zanieczyszczen powietrza, sposoby racjonalnego gospodarowania zasobami przyrody. Lącznie kazda druzyna mogla zdobyc 6 punktów. Konkurs wiedzy ekologicznej wygrali: 1 miejsce A. Reichert, I. Siembida, A. Habuda IIA, 2 miejsce A. Ryczko, M. Przenioslo, D. Walczak IIIA 3 miejsce J. Tomecka, M. Bielak, K. Fila IA. Uczniowie w poszczególnych konkurencjach zdobywając wyróznione miejsca zdobywali równiez punkty dla swojej klasy. Ostateczne wyniki klasyfikacji przedstawiają sie nastepująco: I miejsce klasa III A pkt 23, II miejsce klasa I A pkt 15, III miejsce klasa II C pkt 10. Impreze ekologiczną zakonczono rozdaniem nagród, za zajecie I miejsca w kazdej konkurencji przyznano nagrody ksiązkowe, za zajecie II i III miejsca w kazdej konkurencji przyznano atrakcyjne nagrody rzeczowe. Dla klas za zajecie trzech pierwszych miejsc w klasyfikacji ogólnej przyznano dyplomy.

Dzień Ziemi - 2005

     W dniach 18.04 – 21.04.2005 w Publicznym Gimnazjum w Jarocinie zorganizowano impreze ekologiczną „Mamy tylko jeden świat”. Tydzien Kultury Ekologicznej, której punkt kulminacyjny przypadl na 21 kwietnia 2005 roku zorganizowano w naszej szkole pierwszy raz. Poprzedzal on Miedzynarodowy Dzien Ziemi, który przypada na 22 kwietnia kazdego roku. Świeto obchodzone jest na świecie od 1970 roku, a w Polsce od 1990. Celem tej akcji mialo byc uświadomienie mlodziezy zagrozen jakie niesie rozwój cywilizacyjny dla naszej planety. Dzien Ziemi to zarazem okazja do zdobycia rzetelnej wiedzy na tematy związane z ekologią, mądrej i ciekawej zabawy oraz spotkania ludzi zainteresowanych tą problematyką. Przedsiewziecie to wymagalo duzego zaangazowania ze strony nauczycieli (m.in.: mgr Teresy Walczak, mgr Zuzanny Ludian), samorządu szkolnego jak i samych uczniów klas I-III tutejszego gimnazjum. Przebieg akcji: 1. Przedstawienie pt. „Chemia niszczy i ratuje środowisko” przygotowane przez uczniów klasy II A. 2. Miedzyklasowe konkursy ekologiczne: Konkurs na reklame zdrowej zywności pod haslem „Zdrowo jemy – dlugo zyjemy”. Prace wykonane byly w formie plakatu techniką dowolną. Kazdą klase reprezentowal zespól 2-osobowy, a oceniala komisja w skladzie: Teresa Walczak, Wieslaw Bielak, Andrzej Siwek. Oto wyniki: pierwsze miejsce: J. Woloszyn i M. Oleksak, drugie: B. Winiarska i D. Urbanik, trzecie: A. Wis i K. Bąk. Recytacja wiersza wlasnego autorstwa o tematyce ekologicznej. Sklad komisji oceniającej wiersze: Grazyna Czech, Teresa Czajka, Iwona Wasąg. W tej konkurencji zwyciezyla: A. Walko, drugie miejsce: I. Siembida, a trzecie: W. Kata. RzeLba z odpadów „Pomnik naszej cywilizacji”. Techniką dowolną przedstawienie modelu Ziemi i skutki nierozwaznego gospodarowania przestrzenią, wodą, powietrzem, glebą i innymi zasobami naszej planety. Praca indywidualna lub w zespole 2-osobowym. Sklad komisji: Wieslaw Bielak, Marek Andres, Anna Poweska. Zwyciezyly uczennice klasy IA: O. Radomska i I. Weber, drugie miejsce: W. Chwiej, a trzecie: K. Kania. Zaprezentowanie stroju ekologicznego z odpadów wtórnych i materialów plastycznych pt. „Lansujemy mode ekologiczną”. Kazda klasa przedstawila jeden strój ekologiczny. Sklad komisji: Wieslaw Bielak, Iwona Wasąg, Zuzanna Ludian. Wygrala: M. Walczak, drugi byl: P. Kata, a trzecia: J. Kata. Piosenka o tematyce ekologicznej, mile widziane byly piosenki wlasnego autorstwa. Piosenki wykonywane byly indywidualnie lub w zespolach 2-3 osobowych z kazdej klasy. Sklad komisji: Wieslaw Bielak, ks. Artur, Jacek Siembida. Zwyciezyli: B. Woloszyn, M. Trybala, A. Dziurda, drugie miejsce zajeli: K. Gorczyca, K. Siembida, D. Walczak, a trzecie: D. Urbanik, I. Pintal. Konkurs wiedzy ekologicznej „Z ekologią za pan brat”. Kazdą klase reprezentowal 3-osobowy zespól ( kapitan + 2 konsultantów). Odpowiedzi udzielal kapitan po konsultacji z zespolem. Kazda druzyna odpowiadala na 5 pytan, ale byly dogrywki. Spory rozstrzygali: Teresa Walczak, Zuzanna Ludian i Anna Poweska. Konkurs wiedzy wygrali: K. Serafin, J. Kolcz, M. Piskorowska, drugie miejsce zajeli: T. Skrzypek, A. Tomecka, A. Rzekec, a trzecie: N. Walczak, K. Bąk, W. Kutyla. Ogloszenie wyników z przyznaną punktacją z ankiety na „Wspólczynnik uekologicznienia” . A oto zwycieskie klasy:1. IIIA – 19,31, 2. IB – 19,19, 3. IIA – 18,86 pkt. Wszystkie klasy uzyskaly powyzej 15 punktów wykazując tym postawe sprzyjającą środowisku. Wyniki tygodniowej zbiórki makulatury pod haslem: „Chronmy lasy zbierając makulature”. W zbiórce makulatury wygraly klasy: 1. IIIA – 575 kg co na jednego ucznia daje 27,38 kg, 2. IB – 573 na jednego ucznia 26,0 kg, i 3. IIC 550 w przeliczeniu na jednego ucznia 21,15 kg. Lącznie klasy zebraly 3438 kg makulatury, ratując tym ladnych kilka drzew. Ostateczne wyniki klasyfikacji przedstawiają sie nastepująco: I miejsce klasa IIIA – 11 pkt. II miejsce klasy IA i IB – 9 pkt. III miejsce klasa IIA – 8 pkt. Calą akcje zakonczyla pani dyrektor Renata Dec wreczając nagrody i dziekując wszystkim za wlozony trud.

"Jak żyć, by zdrowym być"

     24 maja 2005 roku w Publicznym Gimnazjum w Jarocinie odbyla sie impreza oświatowo-zdrowotna pod haslem: „Jak zyc, by zdrowym byc”. Zorganizowano ją we wspólpracy Publicznego Gimnazjum w Jarocinie ( w tym nauczyciele: Iwona Wasąg, Grazyna Czech, Teresa Walczak, Jacek Siembida) i Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nisku. Obecni na niej byli m.in.: wójt gminy Jarocin - Zbigniew Walczak, przedstawicielka Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Nisku – Danuta Wójtowicz, Asystent ds. nieletnich Sekcji Prewencji i Ruchu Drogowego KPP w Nisku – Bronislaw Kubasiewicz, przedstawiciele Gminnego Ośrodka Pomocy Spolecznej w Jarocinie, pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nisku, sluzby zdrowia SPZZOZ w Jarocinie, dyrektorzy i wychowawcy klas VI z: Jarocina, Szyperek, Golc, Domostawy, Zdziar, Sokal i Majdanu Golczanskiego. Lącznie w imprezie wzielo udzial 30 zaproszonych gości, 220 uczniów gimnazjum i 84 uczniów szkól podstawowych. Glównym celem zorganizowanej akcji bylo pokazanie mlodziezy roli wlaściwego odzywiania, ruchu i profilaktyki uzaleznien na rozwój organizmu. Prelekcje i cześc artystyczna mialy ukazac wlaściwe naśladowcze postawy, a zle napietnowac. Program imprezy: 1. Powitanie zaproszonych gości przez dyrektora Publicznego Gimnazjum w Jarocinie Renate Dec. 2. Prelekcje: Dietetyka „ Zdrowy sposób odzywiania” – przygotowanie Zespól Szkól Medycznych w Stalowej Woli. „Uzaleznienia – profilaktyka uzaleznien” – przygotowanie Asystent ds. nieletnich Sekcji Prewencji i Ruchu Drogowego KPP w Nisku – Bronislaw Kubasiewicz. „Wplyw ruchu na zdrowie” – przygotowanie nauczyciel wychowania fizycznego Publicznego Gimnazjum w Jarocinie Andrzej Siwek. Cześc artystyczna: „Sąd nad papierosem” cześc artystyczna w wykonaniu uczniów Publicznego Gimnazjum w Jarocinie. Przygotowanie: nauczyciel Grazyna Czech. „Witaminki” cześc artystyczna przygotowana przez uczniów Publicznej Szkoly Podstawowej w Jarocinie. Przygotowanie: katechetka Katarzyna Pliszka. Konkurs na piosenke o tematyce zdrowotnej. Komisja w skladzie: Iwona Wasąg, Halina Cyba, Anna Poweska przyznala nastepujące wyróznienia: pierwsze miejsce – M. Malys, S. Woloszyn, B. Sadej, K. Gorczyca, drugie miejsce – J. Woloszyn, I. Siembida, M. Oleksak, trzecie miejsce – B. Woloszyn, M. Trybala, A. Dziurda. Specjalną nagrode przyznano A. Walko. Rozstrzygniecie konkursu plastycznego na najciekawszy plakat o tematyce zdrowotnej. Komisja w skladzie: Katarzyna Pliszka, Wieslaw Bielak, Leokadia Ajrysz wytypowala nastepujące osoby: M. Szabat – PSP Jarocin, drugie miejsce: E. Tecza – PSP Jarocin i trzecie miejsce zajela: K. Fila z PSP Majdan Golczanski. Podziekowania i wreczenie nagród uczestnikom imprezy oświatowo-zdrowotnej „Jak zyc, by zdrowym byc”. Nagrody rzeczowe ufundowane zostaly przez Urząd Gminy w Jarocinie i Komende Powiatową Policji w Nisku. Na impreze wydano lącznie 400 zl. z czego na: ksiązki – 132, 80 zl. i 49, 90 zl., teczki z gumką – 37, 44 zl., jablka – 149, 99 zl., kartony ozdobne – 7, 00 zl., obrusy – 32, 90 zl.. wiecej...